Dub 07

Šetřit na důchod se vyplatí

Čím starší jsem, tím blíž k důchodu mám. Podle výsledků průzkumu si dvě třetiny budoucích penzistů se státním důchodem 14 400 Kč nevystačí. Spořit si mimo jiné také na penzi je vhodné už od první výplaty, jakkoliv se to zdá být pro mladé lidi v nedohlednu. Málokdo si bohužel uvědomuje, že od státu žádnou převratnou částku v penzi nedostaneme.

Tisícovka měsíčně = o 2 miliony veselejší stáří

Kvalitu života v důchodovém věku nám zajišťují finanční prostředky, které jsme si za celý život pilně našetřili.  Čerpáme tak z finančních rezerv jako jsou spořicí účty, investice, a především doplňkové penzijní spoření.

V Česku doplňkové penzijní spoření je navíc podporováno státem částkou až 230 Kč za měsíc a roční daňovou úsporou až 3 600 Kč, celkově za rok v přepočtu až 6 360 Kč. Pokud si tedy ve 25 letech začnu šetřit na důchod 1 000 Kč měsíčně, mohu očekávat v penzi částku přibližně 2 000 000 Kč a budu vědět, že mé stáří není jen o zaplacení nájmu, energií, potravin a léků. 

Budujte si jistoty. Ideálně od první výplaty

Dalším měřítkem je dožívání se stále vyššího a vyššího věku. Stárnutí populace ovšem přináší řadu problémů, například sehnat místo v domově důchodců v Česku není žádná legrace. Na čekací listině můžete strávit dva roky i deset let.  Měsíční výdaje ve státním zařízení se pohybují v průměru 11 000 Kč, soukromé i 20 000 Kč a více.

Pokud však máme vhodně nastavené penzijní spoření a ideálně ještě investujeme do podílových fondů či nemovitostí, vytváříme si tak jistoty, které nám zajistí důstojné a aktivní stáří.