Čvc 07

Jen pár tisíc nestačí. Jak vysoká by měla být finanční rezerva?

S dostatečnou finanční rezervou se nemusíte bát ani náhlého výpadku příjmu.

Současná doba a vše, co jsme si za posledních pár měsíců zažili, nás mnohé naučili. A protože nevíme, co nás ještě čeká, je důležité se připravit. Jedno z nejdůležitějších poučení, které by si měl odnést každý, je mít finanční rezervu.

Finanční rezerva pokrývá životní náklady

A tím nemyslíme spoření na nové auto, cestu k moři nebo dětem na školu. Finanční rezerva slouží primárně k pokrytí životních nákladů, když nám vypadne příjem. Mnozí z nás se letos na jaře dostali do situace, kdy jim ze dne na den spadl příjem, bohužel životní náklady ne.

Vytvořte si polštář na 6 měsíců dopředu

Stejně jako ostatní věci ve finančním světě, má i rezerva svá pravidla. Měla by být ve výši 6 měsíčních výdajů a snadno dostupná. Ideální uložení je spořící účet. I když úročení spořících účtů momentálně klesá, jedná se stále o nejlepší řešení. Pokud máme měsíční výdaje 20 000 Kč, naše rezerva by měla být 120 000 Kč. S touto částkou na spořicím účtu se už nemusíme bát výpadku příjmu, klidně i půlročního.

Nejdřív rezerva, pak všechno ostatní

Finanční rezerva je základ finančního plánování. Jakmile ji máme vyřešenou, můžeme se pustit řešení dalších cílů a přání… Vytvořit rezervu ale někdy není jen tak.

Máte pocit, že vám peníze z rozpočtu pořád někam utíkají a na rezervu nějak nezbývá? Napište nám a my vám poradíme, jak budovat pořádně naducaný finanční polštář, díky kterému vás nebude bolet ani dlouhodobější výpadek příjmu.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *