Dub 22

Devět nejčastějších otázek k hypotéce od našich klientů

Na co si dát pozor při sjednání hypotéky jako živnostník? Kde a jak úvěr refinancovat? A co předčasné splacení půjčky – vyplatí se? Zajímají odpovědi i vás? Pak si nenechte ujít výběr těch nejčastějších dotazů, které ve Finovo jako finanční poradci slýcháme.

Děkujeme za odpovědi Aleně Nídlové, Martině Šimkové a Jiřině Budíkové. 

 1. “Na jak dlouho se teď vyplatí fixace úrokové sazby?”
  Vždy se vyplatí orientovat podle aktuální nabídky úrokových sazeb na trhu a také podle toho, co klient s hypotékou zamýšlí do budoucna. Zda je například reálné, že úvěr splatí dříve. Vždy záleží na dohodě s konkrétním klientem, ale obecně doporučuji nejčastěji fixaci na pět a více let, protože některé banky při delší fixaci nabídnou i výhodnější úrokovou sazbu.
 1. “Jakou šanci na hypotéku má aktuálně živnostník? A s čím musí dopředu počítat?”
  Aktuálně bohužel záleží na tom, v jakém oboru podnikáte. Pokud je to gastronomie, cestovní ruch, tedy oblasti, které bohužel hodně trpí protipandemickými opatřeními, může být získání úvěru problém. U profesí jako jsou lékaři či advokáti je možné u některých bank vycházet z obratů na účtě. Jinak ale vždy záleží, jaký máte příjem podle daňového přiznání, zda daníte paušálem, či vedete daňovou evidenci apod.

  Jakou splátku nyní zaplatíte za vysněnou nemovitost?
  Stačí pár chvil na naší online hypoteční kalkulačce a znáte odpověď!

 1. “Je lepší si sjednat splácení úvěru na co nejdelší dobu?”
  Opět záleží na konkrétním případu, ale obecně doporučujeme nejnižší možnou splátku, tedy i delší dobu splácení. Hypotéku dnes lze splácet rychleji i bez sankcí, vzhledem k tomu, že zákon umožňuje každý rok, k výročí smlouvy, vložit až 25 % výše hypotéky.
 1. “Jak efektivně refinancovat stávající hypoteční úvěr?”
  Dříve poměrně častý postup, nicméně dnes banky o své klienty více pečují a hlídají si, aby refinancování u jiné banky nebylo nutné. Snaží se klientům vyjít maximálně vstříc – ve splátce, fixaci i úroku –  aby neodcházeli jinam. Jako první tedy doporučujeme konzultovat případnou změnu s domovskou bankou.

  Zajímá vás, jaká může být vaše nová měsíční splátka po případném refinancování stávající hypotéky? Vyzkoušejte naši online kalkulačku!

 1. “Jak s hypotečním trhem zamávala epidemie koronaviru? Jak na ni banky reagují?”
  Banky hlídají především profesi klienta. Některé pak zpřísnili poskytování hypoték klientům, kteří pracují v zahraničí. Na druhou stranu ale velkou měrou zdokonalily své online služby. 
 1. “Jaké jsou aktuálně úrokové sazby? Je vhodná doba na hypotéku právě teď?”
  Sazby se dnes pohybují od 2,09 % do 2,19 %. Nikdo ale nezaručí, že za rok bude úrok 3 %, nebo naopak 1,79 %. Proto je vhodná doba právě tehdy, kdy potřebujete řešit své bydlení. Vždy, bez ohledu na úrokové sazby, se nějaké řešení najde.
 1. “Mohu vkládat mimořádné splátky?”
  Pokud není stanoveno jinak úvěrovou smlouvou, pak je možné dle spotřebitelského zákona dávat mimořádnou splátku až 25 % z původně sjednané výše úvěru, a to jedenkrát ročně, vždy k výročí podpisu hypotečního úvěru. Je ale nutné bance dopředu mimořádnou splátku ohlásit. Pozor, pokud byl úvěr sjednán před prosincem roku 2016 a ještě neproběhla změna úrokové sazby, platí bohužel původní podmínky v úvěrové smlouvě.
 1. “Chtěl bych předčasně hypotéku splatit, lze to?”
  Ano, lze. Pokud pro konkrétní hypoteční úvěr platí podmínky nového spotřebitelského zákona, banka si účtuje poplatek ve výši povinně vynaložených nákladů, který zjistíte na webových stránkách každé banky. Zpravidla se ale tento poplatek pohybuje do výše 1 000 Kč.
 1. “Do zástavy mám nemovitost s věcným břemenem. Je to problém?”
  Musíme vždy prověřit o jaký typ nemovitosti a druh věcného břemene se jedná. K tomu je potřeba předložit smlouvu o věcném břemeni, další informace je pak možné zjistit ze znaleckého posudku. Může se stát, že věcné břemeno nebude mít žádný vliv na hodnotu nemovitosti, nebo je možné zatížit věcným břemenem pouze část nemovitosti. Samozřejmě jsou ale případy, kdy je nutné břemeno zcela zrušit.

Máte další otázky? Naši hypoteční specialisté jsou tu pro vás.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *