Kvě 24

Hypotéky zdražují. Dosáhnete ještě na sazbu pod 2 %?

Zájem Čechů o vlastní bydlení nadále stoupá, banky nestíhají poptávku po hypotečních úvěrech uspokojit a zvyšování úrokových sazeb plánuje i ČNB. Ta se ještě v dubnu pohybovala v průměru kolem 1,98 %. Dnes už je podle analytiků získat sazbu pod dvě procenta prakticky nereálné. Jak současnou situaci na hypotečním trhu vidí finanční poradkyně z Finovo Jiřina Budíková, Martina Šimková a Jaroslava Voců?

Odkládají klienti koupi nemovitosti kvůli vyšším sazbám?

J.B.: Pokud má klient dostatek času, vybíráme banku s nejlepšími podmínkami, a to včetně nejnižší úrokové sazby. Ale většina klientů na úvěr spěchá, takže vybíráme ten nejvýhodnější kompromis, někdy na úkor výše hypoteční sazby. Aktuálně je ale možnost získat sazbu pod 2 % – až na výjimky – prakticky nulová.

Jak banky zvládají nápor žádostí o hypotéku odbavovat?

J.B.: Je znát, že s pokrytím poptávky mají teď opravdu potíže. Úvěry s bankéři řeším telefonicky či po e-mailu i v pozdních večerních hodinách. A jsem jim za to vděčná, že klientům takto vycházejí vstříc. Pracují pod velkým tlakem. I proto zájemce o hypotéky upozorňuji předem, že situace v bankách je nyní komplikovaná a ať jsou pokud možno trpěliví. 

Způsobilo zdržení některým z nich nějaké závažné komplikace?

J.B.: Naštěstí ne. S bankéři mám letité a nadstandardní vztahy, takže vždy jsme vše zvládli tak, aby to mého klienta nijak nepostihlo.

Jsou lhůty delší i u pohotovostních úvěrů?  

J.V.: Dle mé zkušenosti se jejich schválení také prodlužuje, ale není to zatím nijak tragické, neb je třeba doložit jen minimum dokladů; potvrzení o příjmu, tři výpisy z účtu u zaměstnanců a daňové přiznání s přílohami u podnikatelů. Pokud klient vše rychle bez potíží doloží, je v podstatě do 14 dnů vše schváleno. Každopádně zájem o pohotovostní úvěr je nyní určitě vyšší. 

A jaká je aktuálně situace u refinancování?

M.Š.: Obdobná – o refinancování je velký zájem a stojí za tím právě obavy z růstu úrokových sazeb. V některých bankách podíl refinancovaných úvěrů dosahuje až polovinu poskytnutých hypoték, není se tedy čemu divit. Další růst sazeb by tuto situaci mohl do budoucna utlumit.

Konkrétně – jak dlouho trvalo zprocesovat refinancování dříve a nyní? 

M.Š.: Dříve bylo možné vyřešit refinancování hypotečního úvěru do cca tří týdnů. Pokud byl k dispozici odhad tak i do 14 dnů. Nyní je potřeba počítat tak s šesti týdny až dvěma měsíci, podle schopnosti klienta dodávat požadované doklady. 

Digitalizace v bankách tedy v tomto ohledu velký efekt asi neměla… 

M.Š.: Digitalizace je proces. Je potřeba si uvědomit, že jsme teprve na začátku. Některé banky jsou vybaveny lépe a jiné se teprve připravují. V každém případě banky udělaly velký pokrok. Nyní je třeba sledovat funkčnost a na základě zpětné vazby odhalit věci, které by se měly ještě více zjednodušit a uživatelsky zpříjemnit.  

Pomohla digitalizaci v bankách pandemie koronaviru?  

M.Š.: Covidová doba proces digitalizace určitě uspíšila. Práce z domova a další opatření přinesla mnoho změn a banky byly nuceny na tuto situaci rychle reagovat. Mnoho dokumentů již není potřeba do banky nosit v originálu, žádost o hypoteční úvěr je možné zadat elektronickou cestou a o průběhu řešení hypotéky mají klienti od banky přehled zasláním automatické notifikace. Jsme myslím na dobré cestě.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *