Led 25

Vlastníte dům či byt? I vy si dejte pozor na rostoucí ceny nemovitostí

Růst cen na trhu s nemovitostmi majitelé domů či bytů vidí rádi. A proč by také neměli, když jejich majetek nabývá na hodnotě. Ovšem pro málokoho jsou vyšší ceny známkou toho, že by měl zavolat svému finančnímu poradci nebo se vydat do pojišťovny – kvůli nutné aktualizaci pojistných smluv. 

Více než 46 miliard korun – tolik v listopadu roku 2021 poskytly podle údajů České bankovní asociace tuzemské banky a stavební spořitelny zájemcům o vlastní bydlení. Za astronomickou částkou stojí nejen vysoká poptávka po hypotékách, ale i související růst cen nemovitostí. Mnohde meziročně vzrostly ceny bytů o 20 % i více. Stejně jsou na tom i rodinné domy či pozemky. „Rostoucí ceny nemovitostí jsou špatnou zprávou pro ty, kteří ještě vlastní bydlení nemají. Zbystřit by ale měli majitelé, kterým se sice majetek zhodnocuje, přesto ale mohou přijít o spoustu peněz. A to jen kvůli banální nepozornosti či neznalosti,“ upozorňuje Jiřina Budíková.

Jak je to možné? Většina majitelů nemovitostí si spolu s hypotékou sjednává i pojištění majetku a domácnosti. Což je bezpochyby dobrá zpráva. Problém je v tom, že podpisem pojistné smlouvy pro ně starost o majetek končí a o jeho další ochranu se příliš nezajímají. Po dlouhé roky. Pojištění se ale vždy sjednává na určitou hodnotu majetku. Pokud se jeho cena mění, ať už rekonstrukcí, přestavbou, vybavením či právě vyššími cenami na trhu, je nutné změnit i smlouvu na pojištění. 

V Česku je podpojištěná každá třetí nemovitost

Za mne mohu říci, že každá smlouva na pojištění nemovitosti, kterou jsem v poslední době držela v ruce, byla tzv. podpojištěna. A u nových klientů, zejména staršího věku, jsme na to přišli bohužel tak, že si stěžovali na pojišťovnu, která jim zaplatila jen zlomek škod. Velmi rychle jsem pak ale zjistila, že problém nebyl ve smlouvě jako takové, ale v tom, že na ni nikdo 5 i více let ani nesáhl,“ doplňuje specialistka na pojištění Jiřina Budíková.

 

online kontrola smluv

To ostatně potvrzuje i loňský průzkum ČSOB Pojišťovny, který uvádí, že v Česku je podpojištěný každý šestý byt či dům. Což podle pojišťoven loni na vlastní kůži pocítili bohužel i majitelé domů poškozených tornádem na Moravě. Jeden příklad z praxe: tornádo poničilo řadový domek, jehož hodnota se před poškozením pohybovala kolem 3,2 milionu korun. Zničení objektu bylo ale tak obrovské, že statik nařídil jeho okamžitou demolici. Majitel měl sice pojistnou smlouvu, ale z roku 1997, a to na pouhých 800 tisíc korun. Pojistka tak majiteli stěží pokryla náklady na demolici, na pořízení nového domu již nezbylo. 

Co s tím? 

„Pojistka je skvělá věc, ovšem musí být aktuální a správně nastavená. Jinak vám může přidělat jen starosti, kdy počítáte s penězi, které nikdy nedostanete. Vždy svým klientům radím, a sama je vždy pravidelně upozorňuji, že je třeba smlouvu aktualizovat. A to ideálně každé dva, tři roky. Zpravidla částku navyšujeme o 20 %.“ Podle Pavly Bláhové je tento problém tak velký, že se s ním rozhodli bojovat i samotné pojišťovny. 

Klientům nabízejí valorizaci (zhodnocení) pojištění a limitů plnění prostřednictvím tzv. indexace, tedy automatickým navýšením částek, takže daná pojistná smlouva vždy odpovídá aktuálním cenám. Mění se tím i pojistné a pojistná částka, aby více odpovídala inflaci, cenám stavebního materiálu apod. Některé pojišťovny pak nabízí tzv. bezlimitní pojištění, což znamená, že ve smlouvě není pojistná částka vůbec uvedena a nemovitost se posuzuje vždy podle aktuální hodnoty. Za jakou částku by ji bylo možné znovu postavit. Hrozba podpojištění tak zcela odpadá. Hodit se mohou i pojištění, která obsahují tzv. technickou poruchu – tedy prodlouženou záruku na vybavení domu i domácnosti. 

Pokud máte doma pojistné smlouvy staré 3 roky a více, ozvěte se našim specialistkám. Ty smlouvy do 24 hodin vyhodnotí, a budete-li si přát, zajistí vám u pojišťovny jejich aktualizaci.

 

specialistky finovo

 

 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *