Kvě 23

Jak investovat do podílových fondů?

Investování do podílových fondů

Podílové fondy, konzervativní investice, diverzifikace portfolia atd. Investice mohou být záchranou před rostoucí inflací – ale jak na to? Kde vůbec začít, abyste o pracně vydělané úspory nepřišli? Zodpověděli jsme pro vás nejčastější otázky investičních nováčků. Náš jednoduchý, přehledný manuál  vám s prvními kroky ve velkém světě investic pomůže.

Než se do investic pustíte:

  • Nejprve se zamyslete. Co je vůbec váš investiční cíl? Spoříte na důchod? Nebo si chcete pořídit nový vůz? Za jak dlouho budete peníze potřebovat? Od toho se pak bude odvíjet doba, po kterou budete vaše peníze investovat. A půjde-li o konzervativní operace nebo o investice s vyšší mírou rizika. 
  • Důležité je také ovládnout své emoce. Když se rozhodnete investovat například do podílových fondů a nastane situace jako nedávná pandemie, tak může dojít ke krátkodobému kolísaní hodnot investic. Vždy tedy počítejte s určitým rizikem. Nehledejte jistotu. Jediná jistota je, že pokud s vašimi penězi nic neuděláte, tak o ně přijdete. 
  • Investice určitě není krátkodobá záležitost. Je to běh na dlouhou trať, ideálně na více než deset let. Investice na kratší dobu nazýváme spekulace a ty už si žádají určité větší znalosti, rozhled i kapitál.  
  • Pokud uvažujete o investicích a nemáte čas nebo chuť se jim více věnovat a porozumět celému systému, nehádejte, netipujte. Obraťte se na finančního poradce, který má s investicemi zkušenosti. Minimálně v začátcích profesionální pomoc určitě uvítáte

 

Jak ochránit peníze před inflací?

V dnešní době je zhodnocení u běžných spořících produktů hluboko pod mírou inflace. Zapomeňte tak na běžný i spořící účet, termínované vklady. Peníze naopak můžete vložit do realitních fondů, cenných kovů, zlata. 

 

Jak diverzifikovat?

Jinými slovy: rozložit peníze do více investic, produktů. I zde platí, že pokud si na správné rozložení sami netroufnete, raději vyhledejte služeb odborníka. Obecně se ale můžete řídit konzervativním pravidlem 70/30. Tedy 70 % akcie, 30 % dluhopisy. 

Mějte majetek rozložený a nevsázejte vše na jednu kartu. A pozor – k případnému kolísání hodnoty přistupujte jako k příležitosti, ne tragédii. 

 

Mají konzervativní investice jistý výnos?

Ani konzervativní investice nejsou jisté. Vždy existuje nějaká možnost, že o peníze přijdete. 

Konzervativní investice mají jen nižší míru rizika. Zároveň jsou často tyto produkty na inflaci krátké, většinou mají zhodnocení do 5 %. Příkladem konzervativní investice jsou například realitní fondy, do kterých se investuje na dobu kolem 5 let.

 

Měl/a bych investovat do podílových fondů?

Podílové fondy jsou nástrojem tzv. kolektivního investování. Jedná se o soubor majetku, který zakládá a spravuje investiční společnost. 

Při investování do podílových fondů je třeba zvážit jednu základní proměnnou – čas. Čas, po který chcete své investice nechat zhodnocovat. A důležitý je opět cíl, ať už šetříte na byt nebo auto. Investice do podílových fondů by ale určitě neměla sloužit jako základní finanční rezerva, do které můžete kdykoliv sáhnout. 

Hodnota podílových fondů se navíc v krátkém čase pravidelně mění. Může se tak stát, že po jistou dobu budete v mínusu. Vyčkejte, nepanikařte. 

 

Jak s podílovými fondy začít?

Existují dvě možnosti. Můžete zajít do společnosti, která podílové fondy k investici nabízí. Sepsat smlouvu a začít investovat. Druhou variantou je vyhledat finančního poradce. Ten probere vaši životní situaci a vytvoří vám finanční plán na míru a doporučí vhodné investiční kroky. 

Zvažujete investici do podílových fondů? Rádi vám pomůžeme! Sestavíme pro vás jasnou investiční strategii, která bude reflektovat vaši životní situaci i cíle. 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *