Hypotečnímu trhu se v České republice momentálně daří. Lze to přičíst mírnému poklesu cen nemovitostí a současně klesajícím úrokovým sazbám, které se dnes pohybují kolem 5 % p.a. To je zhruba o celé 1 % méně než v loňském roce. Vlastní bydlení je tak pro mnoho lidí opět dostupnější, což se pozitivně odráží na aktuálním stavu trhu s nemovitostmi.
Výhled pro rok 2024
V roce 2024 očekáváme další pokles úrokových sazeb – konečně! Je jisté, že každý z nás by uvítal návrat sazeb na úroveň 2 až 3 %, jak tomu bylo v letech 2019 až 2021. Nicméně, naše předpovědi jsou opatrnější a neočekáváme tak výrazné snížení. Je naopak pravděpodobné, že se budeme muset ještě nějakou dobu vyrovnávat s vyššími sazbami.
S koupí nemovitosti se přesto nevyplatí čekat. Ačkoliv půjdou úrokové sazby zřejmě ještě dolů, bude to mít za následek jediné – vyšší poptávku. A s vyšší poptávkou letí ceny nemovitostí vzhůru. Takže za nový rodinný dům nebo byt nakonec zaplatíte víc, než když si vezmete úvěr s vyšší úrokovou sazbou.
Česká národní banka nedávno oznámila další snížení úrokové sazby. Konkrétně se jedná o dvoutýdenní repo sazbu, která ovlivňuje úrokové podmínky jak úvěrů, tak bankovních vkladů. Tato sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 5,25 % s platností od 3. května 2024. Je důležité si uvědomit, že i když došlo k tomuto snížení, nemůžeme automaticky očekávat další významné poklesy úrokových sazeb u hypoték. To proto, že na ceny hypoték má vliv nejen základní sazba, kterou určuje ČNB, ale také tržní hodnota peněz, které banky používají k financování hypoték svých klientů.
Novela zákona
Od 1. září letošního roku vstoupí v platnost novela zákona, která se přímo dotýká hypotečních úvěrů. Konkrétně se zaměřuje na nově uzavřené hypoteční úvěry a nové fixace. Především pak upravuje sankce za předčasné splacení nebo refinancování hypotečního úvěru mimo dobu výroční fixace. Dosud se sankce za předčasné splacení pohybovaly v řádu stovek až nižších tisíců korun, což odpovídá nákladům spojených s činností banky. Po úpravě zákona se však můžeme připravit na výrazné zvýšení této částky.
Výše náhrady za předčasné splacení bude určena podle zbývající doby fixace, a to 0,25 % z předčasně splacené částky za každý rok do konce fixace, maximálně však 1 % z celkové částky. Celkově tak může jít o desítky tisíc korun navíc.
Jak splatit předčasně hypotéku bez poplatků?
Existuje hned několik situací, kdy může dojít k předčasnému splacení hypotéky zdarma:
- hypotéka je splacena z pojistného určeného k úhradě úvěru,
- po vypršení fixace úrokové sazby, do tří měsíců od sdělení nové úrokové sazby bankou,
- v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity klienta nebo jeho partnera,
- vypořádání společného jmění manželů nebo prodeje nemovitosti po 2 letech od jejího nabytí,
- navíc zůstává možnost předčasného splacení až 25 % původního úvěru každý rok při výročí uzavření smlouvy.
I přes tyto změny ve Finovu pečlivě plánujeme a řešíme strategie pro naše klienty, abychom jim zajistili co nejlepší podmínky při uzavírání hypotečních úvěrů.
Role hypotečního poradce
V dnešní době jsou hypoteční úvěry málokdy lehce řešitelné a bez problému. Většina úvěrů je složitá a běžní klienti se v bankovních podmínkách často nevyznají. Proto jsou zde hypoteční specialisté, kteří znají bankovní prostředí a dokáží v něm operovat a především dobře reagovat na změny trhu.
Díky našim zkušenostem a dlouhodobé spolupráci s bankami jsme schopni zajistit klientům ty nejlepší úrokové sazby a poskytovat odhady zdarma. Tím šetříme klientům spoustu času a peněz. Naše služby zahrnují komplexní péči o klienta od úvodní analýzy a výběru vhodné banky až po vyplacení hypotéky, která odpovídá jeho požadavkům.
Jako klient nemusíte navštěvovat banku, vše řešíme za vás. Vy se pouze dostavíte k podpisu schválené hypotéky a společně s naším poradcem dokončíte proces až do jejího úspěšného vyplacení.
Důvody pro Finovo
- Jsme transparentní, jako klient máte vždy na výběr z více nabídek.
- Najdeme vám vždy nejvýhodnější a nejbezpečnější řešení.
- Máme dobře vyšlapané cesty do bank.
- Vedeme klienta krok za krokem celým procesem.
- Řešíme veškerou administrativu a složité papírování.
- Umíme řešit i komplikované situace a nalézt alternativní cesty ke splnění cílů klienta.
- Dokážeme odhalit a upozornit na skryté poplatky.
- Efektivně komunikujeme s protistranou, právníky a realitními kancelářemi.
Proces hypotéky
S Finovem jste od hypotéky jen pár kroků. Jak takový proces u nás probíhá?
- První fáze zahrnuje detailní analýzu klienta, výběr vhodné banky a přípravu veškerých potřebných dokumentů.
- Druhá část se nazývá prescoring, tedy proces, kdy banka na základě poskytnutých informací prověřuje klientovy příjmy, výdaje a platební historii, aby ověřila jeho bonitu – jestli má dostatečné příjmy na splácení a solidní platební morálku.
- Třetím krokem je ocenění nemovitosti. Banka si vyžádá od svého odhadce ocenění vaší nemovitosti.
- Čtvrtá fáze je schválení hypotečního úvěru. Během tohoto kroku banka poskytne kompletní dokumentaci k posouzení a schválení úvěru úvěrovému oddělení banky.
- Pátá a poslední část zahrnuje podpis hypoteční smlouvy, sestavení dokumentů pro čerpání úvěru, předání zástavních smluv na katastrálním úřadě a následné čerpání úvěru.
Vyřešíme hypoteční úvěr za Vás. Ozvěte se nám, jsme tu, abychom vám dali ten správný směr.
Ředitel Finova Jindra se k financím dostal pracovně už v roce 2007. Tehdy ještě netušil, jak moc ho tenhle občasný přivýdělek při studiích pohltí a bude se mu chtít věnovat naplno. Jeho cílem je změnit názor lidí na finanční poradce a dělat finance jinak. Jednoduše, přehledně, bez nátlaku a bez nesplnitelných slibů.
Comments are closed.