Úno 20

Všechno, co jste chtěli vědět o povinném ručení

povinne-ruceni

Povinným pojištěním svého auta kryjeme škodu způsobenou provozem vozidla po pozemní komunikaci. Týká se škod vzniklých na zdraví a na majetku. Kryje škody způsobené ostatním účastníkům provozu a chrání pojištěného před nepříznivým finančním postihem. Nekryje škody způsobené na vlastním voze.

Zdražení povinného ručení v roce 2020

Během roku 2019 se průběžně zvyšovaly ceny povinného ručení zejména z důvodu vysokých nákladů na pokrytí vzniklých škod. Vliv na cenu pojištění auta měly jí také např. vyšší ceny autoservisů. Ovlivňují ho ale i další faktory.

Jsou to třeba:

  • typ vozidla
  • věk
  • bydliště
  • bonusový systém atp.

Nejlevnější povinné ručení? Ne, děkuji

Nejlevnější povinné ručení nebývá často to nejlepší. To s nejnižší cenou bývá totiž typicky oproštěno od všech praktických asistenčních služeb či připojištění. 

Nastavte si správně výši limitů povinného ručení

Nejnižší zákonem stanovený limit plnění pojištění odpovědnosti je 35 mil. Kč. V praxi to znamená, že v případě nehody zaplatí pojišťovna za viníka nehody poškozenému skutečnou škodu, maximálně však do výše stanovených limitů. Pokud škoda limit přesáhne, musí viník zbývající škodu uhradit ze svého. Limit lze zvolit do výše až 250 mil. Kč. 

K čemu potřebuji zelenou kartu?

Zelená karta je v Evropě jediný mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Umožňuje vstup na území cizích států bez nutnosti úhrad hraničního pojištění.  

Fučiho doporučení: „Připlaťte si za vyšší limity. Rozdíl pár korun ročně může nakonec hrát obrovskou roli při plnění pojistné události. V tomto neveřte heslům a lákadlům internetových srovnávačů – čím nižší limit, tím nižší cena. Jo, a zelenou kartu si dejte do auta a ne do penězenky. Přímo k záznamu o dopravní nehodě.