Aktuální válečný konflikt na starém kontinentu je nejen lidskou, ale i ekonomickou tragédií. O to víc je nyní nutné si alespoň v přístupu k finančním rozhodnutím zachovat chladnou hlavu. Jak ochránit své investice a úspory v době mezinárodního válečného konfliktu, radí Vladimír Pavlosek z poradenské společnosti Finovo.
Šest základních pravidel chování investora v krizové době
Když se všechno kolem začíná otřásat, držte se dlouhodobé strategie
Nepanikařte, zní titulek ze známé knihy Stopařův průvodce po galaxii. Stejné zlaté pravidlo platí i pro investory. Do finančních rozhodnutí a plánů zjitřené emoce nepatří, ať už je situace sebesložitější a bolestivá. Proto si jakýkoliv krok – ať už půjde o zrušení bankovního účtu, výpověď pojištění, nebo jednorázový výběr peněz z investic – dobře a nejméně dvakrát promyslete.
„Držte se svých cílů, kvůli kterým investujete, a jejich časového horizontu. Ovládněte své emoce, nedělejte unáhlená rozhodnutí a držte se následujících pravidel investování,“ radí Vladimír Pavlosek.
Diverzifikujte
Toto pravidlo platí i v době míru a blahobytu – vždy se snažte mít veškerý svůj majetek rozložený v různých investicích. Ať už jde o nákup nemovitostí, cenných papírů, dluhopisů, či vklady do spořicích produktů. „Nikdy nesázejte vše na jednu kartu. Zvlášť pokud si nemůžete dovolit o ni přijít.“
Zlatá klasika
Zlato a stříbro mají v portfoliu zkušeného investora vždy své pevné místo. Je to sice investice velmi konzervativní (tedy s poměrně malým výnosem a v dlouhodobém časovém horizontu), ale zato je vcelku imunní vůči výkyvům ekonomiky v krizových dobách. Naopak se mu v takových chvílích daří. „Pamatujte si, že akcie, dluhopisy, nemovitosti a drahé kovy patří do každého portfolia. Ale každý nástroj je efektivní v jiné době. Drahé kovy – zlato, stříbro, platina – dlouhodobě drží hodnotu peněz a aktuálně jejich cena roste.“
Méně (a v delším horizontu) je více
Jak napovídají předchozí dvě pravidla, tak velké jednorázové investice v krizových dobách raději odložte. Případně se je pokuste rozložit do delšího časového úseku, a to v horizontu třeba až 24 měsíců. U úvěrů volte raději delší dobu splácení. Inflace hraje v tomto případě ve váš prospěch, protože znehodnocuje peníze tomu, kdo vám půjčil. Menší splátka se navíc platí vždycky lépe a v dnešní době není problém splatit úvěr mimořádnými splátkami. „Opatrnější buďte u kryptoměn. Ty jsou ten nejkolísavější nástroj, a jedná se tedy stále spíše o spekulaci.“
Sledujte trh
Právě v době napjatých mezinárodních vztahů a ohrožené ekonomiky buďte raději ve střehu. Sledujte trh, politické kroky i dění na burze. Pokuste se zjistit co nejvíce, čtěte a sledujte své oblíbené analytiky. Nejen z opatrnosti, ale i s ohledem na možné investiční příležitosti. „Při výraznějších poklesech můžete dokoupit ve slevě tzv. výprodejové akcie. Berte kolísání hodnoty jako příležitost, nikoli jako důvod k panice.“
Nebojte se poradit se
A ryzí zlaté pravidlo nakonec: nebojte se zeptat a poradit se. Ekonomika, trhy a investice nejsou právě snadnou a přehlednou disciplínou. Vždy tak své rozhodnutí pro jistotu konzultujte s odborníkem, finančním poradcem. „Vztah mezi geopolitickými krizemi a akciovým trhem není vždy zcela jednoznačný. Ne vždy se stačí orientovat podle novinových titulků. Takže i vaše další kroky budou bezpečnější s někým, kdo má zkušenosti a umí si události zasadit do širšího kontextu.“
Když jsem v roce 2009 vstupoval do světa financí, zdálo se, že to bude jen krátkodobá brigáda. Postupem času, působením v několika firmách a získanými zkušenostmi se z této práce stalo mé poslání a nyní vím, že chci pomáhat lidem zorientovat se v (mnohdy) divokém světě finančních produktů a v práci s penězi. Mé hodnoty jsou férovost, spolehlivost a lidský přístup. Jsem zaměřen na komplexní finanční poradenství od A do Z a vytváření finančních plánů, díky kterým mají moji klienti jedinečný přehled ve svých financích a vždy přesně ví, proč daný produkt mají. Za své klienty se peru a žádná překážka není dost velká, abychom ji spolu nepřekonali.