Rok 2023 se pomalu blíží ke svému konci. Je čas uzavírat a zhodnocovat. Proto je také nejvyšší čas dát si do pořádku finance. Poradíme vám, co vše zkontrolovat, abyste získali za letošek maximum nebo alespoň ušetřili. Pojďme na to.
1. Zkontrolujte si stavební spoření
První věc, kterou byste měli rozhodně před koncem roku překontrolovat, je stavební spoření. Může vám totiž přinést až 2 000 Kč státní podpory. Podmínkou ale je, že do něj vložíte minimálně 20 000 Kč.
Pokud vaše vklady zatím dohromady nedosahují zmíněné částky a nic vám nebrání potřebné peníze jednorázově vložit, rozhodně to ihned udělejte. Peníze stačí připsat klidně do 31. prosince, což ale letos vychází na neděli. V tomto roce budete mít navíc možnost si tak vysokou státní podporu připsat nejspíš naposledy. V roce 2024 totiž již hrozí, že získáte pouze 1 000 Kč. Proto si na to rozhodně dejte pozor.
Kvůli nižší státní podpoře v příštím roce také neodkládejte založení stavebního spoření. Máte-li tak volných 20 000 Kč, abyste získali dvojnásobnou státní podporu, zařiďte si stavební spoření ještě před závěrem roku. Rozhodně to ale nenechávejte až na svátky, jen tak budete mít jistotu, že to vše opravdu stihnete.
2. Zkontrolujte také penzijní připojištění
Nezapomeňte zkontrolovat také penzijní připojištění nebo doplňkové penzijního spoření, kde je ale situace trochu jiná. Tam totiž musíte obvykle vkládat peníze pravidelně každý měsíc. V roce 2023 jste museli vložit měsíčně alespoň 300 Kč, abyste získali minimální měsíční příspěvek 90 Kč. Pro maximální příspěvek 230 Kč jste pak museli vložit alespoň 1 000 Kč.
Naráz můžete penzijní připojištění platit jedině po telefonické nebo emailové dohodě s penzijní společností. Tehdy ho ale nemůžete zaplatit zpětně, ale dopředu na čtvrt roku nebo rok. Pokud pak patříte mezi ty, kteří to každoročně dělají, rozhodně na to nezapomeňte. Poslední termín máte v prvním měsíci období, které si předplácíte.
Dále si také zkontrolujte nastavení trvalých plateb za pojištění na příští rok. V roce 2024 totiž na minimální měsíční příspěvek 90 Kč dosáhnou jen ti, kteří každý měsíc vloží alespoň 500 Kč, a na maximální měsíční příspěvek 340 Kč jen ti, kteří vloží alespoň 1 700 Kč.
3. Nezapomeňte si snížit do konce roku platbu daní
Daně rostou a není tedy na škodu vědět, jak si je můžete jako podnikatel nebo fyzická osoba takto na konci roku ještě snížit. Naštěstí na to existuje mnoho způsobů, které nyní alespoň z části vyjmenujeme. Jaké jsou?
Jak si můžete snížit daně?
Platba penzijního připojištění – Platba za penzijní připojištění může sloužit také ke snížení daní. V roce 2023 stačilo pro úlevu na daních posílat minimálně více než 1 000 Kč a maximálně 3 000 Kč měsíčně. Odečítala se totiž od daňového základu až částka, která přesahovala 12 000 Kč. Odečíst jste si ale mohli dohromady 24 000 Kč. V roce 2024 budete muset pro odečet posílat minimálně více než 1 700 Kč a maximálně 5 700 Kč měsíčně. Z daňového základu se totiž bude odečítat až částka přesahující 20 400 Kč, ale odečíst si budete moci maximálně 48 000 Kč.
V roce 2024 si navíc dejte pozor, protože budete moci odečíst z daní maximálně 48 000 Kč dohromady za penzijní připojištění, investiční životní pojištění i z vkladů do nového dlouhodobého investičního produktu.
Životní pojištění – Od základu daně si můžete odečíst také platby za životní pojištění. Tentokrát do hodnoty 24 000 Kč, přičemž od této částky již nic neodečítáte. Pro maximální úsporu na základu daně vám tedy stačí měsíčně odvést 2 000 Kč. Na konci roku pak můžete zbývající peníze vložit i jednorázovou platbu. Vždy se ale dopředu informujte u pojišťovny, zda takový odpočet můžete dělat a zda splňujete všechny podmínky.
Dary na charitu – Další způsob, jak platit nižší daně, jsou finanční dary na školství, kulturu, ekologii nebo charitu. Přispět ale musíte dohromady 1 000 Kč a více, popř. alespoň 2 % z původního daňového základu. Maximálně si můžete odečíst 15 % z původního daňového základu. V roce 2023 navíc platí ještě stále vládní výjimka a můžete si odečíst až 30 %. Máte tedy jedinečnou příležitost.
Dárcovství krve, krevních destiček apod. – K snížení daňového základu poslouží i bezpříspěvkové dárcovství krve, krevních destiček, kostní dřeně, plazmy, kmenových buněk nebo třeba orgánů. Za každý jeden odběr si můžete odečíst rovnou 3 000 Kč a za darování kostní dřeně, kmenových buněk nebo orgánu si můžete odečíst rovnou 20 000 Kč.
Zkoušky ověřující vzdělávání – Další věc, co si můžete odečíst od daňového základu, jsou platby za zkoušky, které ověřují výsledky vašeho vzdělání. Platby mohou být v maximální hodnotě 10 000 Kč, pro zdravotně postižené v hodnotě 13 000 Kč a pro osoby s těžkým zdravotním postižením v hodnotě 15 000 Kč.
Členské příspěvky odborové organizaci – Odečíst můžete i členské příspěvky odborové organizaci v maximální hodnotě 1,5 % z vašich zdanitelných příjmů, vždy ale nejvýše 3 000 Kč.
Nezapomeňte, že pokud si chcete snížit základ daně, musíte vždy nárok na toto snížení prokázat nějakým dokladem nebo potvrzením. To vám může vystavit banka, pojišťovna, popř. nadace nebo společnost, které jste dali dar nebo u které jste darovali krev, kostní dřeň apod.
4. Ověřte si platnost poukázek, stravenek i smluv
Před koncem roku se vám také vyplatí projít poukázky, stravenky a vouchery od zaměstnavatelů, firem i obchodů. Můžete se totiž velmi lehce stát, že mnohým z nich skončí s koncem roku platnost a v následujícím roce je již nebudete moci použít. Věčná škoda. Projděte tedy všechny a pokuste se jich co nejvíce před koncem roku využít.
Zkontrolujte ale také všechny běžící smlouvy, jestli jim náhodou nekončí platnost, a popřemýšlejte, zda je prodloužit, nebo zrušit. Rozhodně je ale neignorujte.
5. Aktualizujte si pojistky
Problém pojistek může být v tom, že neodpovídají aktuálnímu stavu věcí. Pojištěné věci, například domu nebo bytu, mohla vlivem růstu cen nebo rekonstrukce vzrůst cena a nyní je tzv. podpojištěná. Toto podpojištění pak může v případě jakýchkoliv škod způsobit, že dostanete od pojišťovny nižší plnění, než jaké by odpovídalo výši škod. Dejte si tedy na to pozor.
6. Zkontrolujte své investice
Na konci roku se také vyplatí projít své investiční portfolio, zkontrolovat jeho dlouhodobé výnosy a popřemýšlet, zda u některých investic nepřesunout peníze jinam. Mějte ale vždy na paměti, že investice jsou dlouhodobou záležitostí, pokud tedy v posledních týdnech klesla jejich hodnota, ještě to nic nemusí znamenat.
7. Zkontrolujte konec fixace hypotéky
V závěru roku byste také měli zkontrolovat termín, kdy vám končí fixace úrokové sazby u hypotéky. Může se totiž stát, že vás již v příštím roce nemile překvapí její dramatické zvýšení a nutnost platit klidně i o deset tisíc víc. Proto i s ročním předstihem oslovte banku a požádejte ji o vypracování návrhu nových podmínek hypotéky. Jen tak vás nic nepřekvapí a budete mít hodně času na další řešení.
Rozhodně se také na podmínky hypotéky poptejte v dalších bankách. Zejména dnes, kdy hrozí, že budou moci banky vybírat poplatek až 2 % za předčasné splacení hypotéky a penalizovat vás za přejití k jiné bance, je dobré nad takovou možností začít uvažovat včas. Můžete tak měsíčně ušetřit často i vyšší tisíce.
Nevyznáte se ve svých financích? Poraďte se s odborníky
Jak můžete vidět, pro svou finanční situaci toho můžete udělat opravdu hodně, a to jsme zatím mluvili spíše o těch základních věcech. Některé kroky jsou jednoduché a očividné, jiné již tolik ne. Pokud tedy chcete mít jistotu, že za své peníze získáte maximum nebo že ušetříte, obraťte se na odborníky. Kouzlit jde totiž i v této oblasti a byla by škoda toho nevyužít.
Chcete vědět více o tom, co vše udělat do konce roku s financemi? Ozvěte se nám.
Ředitel Finova Jindra se k financím dostal pracovně už v roce 2007. Tehdy ještě netušil, jak moc ho tenhle občasný přivýdělek při studiích pohltí a bude se mu chtít věnovat naplno. Jeho cílem je změnit názor lidí na finanční poradce a dělat finance jinak. Jednoduše, přehledně, bez nátlaku a bez nesplnitelných slibů.
Comments are closed.